Skolebyggeri Messe: Multinational idéudveksling i København

juni 12, 2024

Billede: Cubus Medien Verlag

SCHULBAU afholdt sin anden messe i København og gav igen mulighed for inspiration og stimulerende interkulturel diskussion blandt udstillere, talere, beslutningstagere og besøgende. Programmet bød på et rigt udvalg af interessenter inden for uddannelsesbyggeri, som samledes til et netværksarrangement forskellige steder i den danske hovedstad for at diskutere skolebyggeriets fremtidige form.

I forlængelse af sidste års meget vellykkede netværksarrangement var der fokus på de aktuelle emner bæredygtighed, digitalisering og inklusion kombineret med nybyggeri og renoveringsinnovationer. Besøgene på prisbelønnede og fremragende projekter samt de inspirerende præsentationer fra talerne belyste disse nøgleemner fra forskellige vinkler. Guidede skoleture blev ledet af de tilsynsførende arkitekter sammen med de dedikerede skoleledere, som på imponerende vis formidlede deres innovative koncepter og praktiske erfaringer. Disse værdifulde indsigter gav ikke kun inspiration, men også bedste praksis til at berige fremtidige projekter i en bæredygtig form.

De mange deltagere kom fra Tyskland, Østrig, Schweiz og Luxembourg, og de bestod af vigtige beslutningstagere fra skoleledere og kommunale myndigheder til arkitekter, der arbejder med uddannelsesbyggeri. Denne blanding glædede både udstillerne og arrangørerne, som delte en livlig udveksling i den afslappede atmosfære på det kunstneriske Skabelon-loft, hvor der engang blev bygget skibe, i Københavns hippe Reffen-kvarter. Turen var arrangeret af SCHULBAU International Salon und Fair for educational construction, og den var inspireret af administrerende direktør Kirsten Jung. Hun har dansk og tysk baggrund og nyder at bo og arbejde i både Hamborg og København. Hun føler sig hjemme i begge kulturer og har et unikt talent for at forbinde eksperter på dette område.

Banebrydende projekter inden for uddannelsesarkitektur
Den første dag af et tredages program fokuserede på det innovative skole- og samfundshus ved navn Børne- og Kulturhuset. Ja, det er en skole og en børnehave, men også et kvartersbibliotek med en stor legeplads, plus plads til en musikskole og en kunstskole … Et så fleksibelt sted giver mulighed for en række forskellige aktiviteter og opmuntrer samtidig til social interaktion i et etableret kvarter fra tresserne, der mangler et hjerte. Næste skridt var et besøg i Læringshuset Høje Taastrup, en skole, der blev bygget et skridt foran et stort nyt kvarter. Dette blanke ark-projekt nød godt af erfaringerne fra de input, som lærere og forældre havde givet til det etablerede Børne- og Kulturhuset, da begge var fælles projekter af Kjær & Richter og Christensen & Co.

Dag to blev konference holdt på det moderne Reffen. Talerne var tekniske eksperter. Den indledende præsentation af Anders Eskildsen, eksportchef hos Airmaster A/S, informerede om betydningen af indeklima for læring med fokus på mekanisk ventilation og bæredygtighed i byggeriet. Derefter bød Kirsten Jung, administrerende direktør og grundlægger af SCHULBAU Salon og Trade Fair, de besøgende varmt velkommen på trods af, at hendes stemme var hæs, og derfor skal der også lyde en særlig tak til Martina Köhn fra WindAdvice, som med kort varsel kunne overtage en del af moderationen.
Jørn Kiesslinger, chef for bæredygtighed og arkitekt i Lendager Group, præsenterede derefter “10 Lessons from the UIA World Congress Copenhagen”, hvor han understregede, at det haster med hurtige og radikale ændringer i det byggede miljø, og at det er vigtigt med cirkulært byggeri.

Alle gav indsigt i internationale projekter. Helle Juul, stiftende partner i JUUL FROST Architects, talte om DTU Skylab og transformationen af bygninger på Refshaleøen. Hendes præsentation understregede ambitionen om at fremme livskvalitet og trivsel gennem arkitektur og byudvikling.
Prof. Xaver Egger delte sine erfaringer med at arbejde med internationale arkitekter ved at bruge eksemplet med den internationale tyske skole i Bruxelles. Han fremhævede udfordringerne og mulighederne ved sådanne partnerskaber og deres betydning for den globale uddannelsesarkitektur.
Formiddagen fortsatte med en præsentation af Malene Drasbek og Jeppe Dueholm, som fortalte om Børne- og Kulturhuset og Høje Tåstrup og om at udvide læringsmiljøet ved at bringe det indendørs ud til det udendørs. Til den efterfølgende paneldiskussion, der blev modereret af Kirsten Jung, blev der præsenteret ideer af: Prof. Xaver Egger, Managing Partner hos sehw Architekturbüro; Palle Bo Rasmussen, arkitekt hos ERIK arkitekter; Martin Roald Schrøder Poulsen, arkitekt hos NERD Architects; og Jeppe Dueholm, partner hos Vilhelm Lauritzen Architects. De lyste op, mens de talte om uddannelsesbyggeri i en international kontekst og dets udfordringer.
Det fortsatte med videnskabelige resultater og praktiske anvendelser: Prof. Pawel Wargocki, professor ved Institut for Miljø- og Ressourceteknologi og Indeklima på Danmarks Tekniske Universitet, forklarede indflydelsen af indendørs faktorer på menneskers velbefindende og behovet for optimal luftkvalitet i skoler. Hans foredrag understregede de sundhedsmæssige og sociale fordele ved energibesparende indeklima-teknologier og var sponsoreret af Heinz Trox Foundation, som fremmer videnskabelig forskning i bæredygtig ventilations- og klimaanlægsteknologi og støtter uddannelsesprojekter samt sociale og kulturelle aktiviteter.

Om eftermiddagen talte Francisco Villeda Arreola, arkitekt hos Christensen & Co Arkitekter, som præsenterede de innovative møbler, der er designet som et læringsværktøj til Høje Tåstrup. Derefter gav Marie-Louise Holst fra Matters Arkitekten en præsentation af Heerup Skole, som bruger specialmøbler til at støtte børn med særlige behov.

Frederik Lyng, partner og arkitekt i BIG Bjarke Ingels Group, præsenterede et globalt perspektiv og en vision for fremtiden, hvor han talte om nye læringslandskaber på Færøerne og i USA. Dagen sluttede med et særligt højdepunkt fra den imponerende Q&A-session mellem den danske aktivist, journalist, influencer og forfatter Signe Wenneberg og Kirsten Jung. Klimabeskyttelseseksperten understregede behovet for handling i vores bygningskultur, og hendes forfatterskab understreger vigtigheden af renovering frem for nybyggeri for at bevare skønheden og den kulturelle variation i vores eksisterende byggede miljø.

Den sjove DJ Katrine Ring sørgede sammen med Olivier Schneller fra de populære ‘Hammer Coaches’ for en god finale fra den udendørs bar under blå himmel. Der var masser af tid til livlige diskussioner og omfattende networking til langt ud på aftenen.

DTU Skylab (Billede: Nicolai Perjesi)

På den tredje og sidste dag var der to forskellige busture at vælge imellem. Begge førte til eksemplariske skoleprojekter og arkitektoniske koncepter i og omkring København. Den første tur startede ved DTU Skylab af JUUL FROST Architects med en guidet tur af Helle Juul. Skylab på Danmarks Tekniske Universitet fungerer som en platform for tværfagligt samarbejde og udvikling. De alsidige faciliteater er en inkubator for ideer med kontorer, undervisningslokaler, sociale områder, laboratorier og værksteder, som støtter de studerendes innovation og opstart af nye virksomheder. Turen fortsatte til Damhusengens Skole i Vanløse. Danmarks største skolerenoveringsprojekt, som er baseret på cirkulær økonomi. Allerede 1150 tons byggematerialer er blevet genanvendt i en færdig ny bygning, og arbejdet fortsætter på grunden til udvidelsen. Om eftermiddagen besøgte vi Nordøstamager Skole, som er designet af Kjær & Richter og Christensen & Co. Denne moderne uddannelsesinstitution i København imponerer med sit enkle design og fleksible ruminddeling, som opmuntrer til samarbejde og kreativitet blandt eleverne.

Programdeltagere, der valgte den anden bus, besøgte Europaskolen i Carlsbergbyen, der er designet af Vilhem Lauritzen Arkitekten. Skolen er indbegrebet af moderne uddannelse og føjer sig problemfrit ind i bymiljøet. De innovative læringsrum indeni opfordrer til både samarbejde og kritisk tænkning blandt eleverne. Efter en kort videre rejse besøgte vi Heerup Skole i Heerup, designet af Matter Arkitekter. Denne inkluderende skole for børn med særlige behov som f.eks. autisme, ADHD og Downs syndrom har udviklet et særligt møbel, der passer specifikt til børnenes individuelle behov.

Vores SCHULBAU i København imponerede med sin tekniske dybde og de mange forskellige projekter, der blev præsenteret, og gav samtidig mulighed for intensiv dialog og networking. Med den viden og de kontakter, som deltagerne fik, kan de støtte og inspirere deres arbejde med uddannelsesbyggeri på en bæredygtig måde. Den positive feedback og den store interesse for flere lignende arrangementer viser, at denne frugtbare dialog bør fortsætte med at blomstre.

Schulbau messe stuttgart. Tak til stuttgart for to fantastiske dage!

Schulbau messe stuttgart. Tak til stuttgart for to fantastiske dage!

Foto: Cubus Medien Verlag / Thomas Rathay Stuttgarts borgmester Isabel Fezer (t.v.) og Kirsten JungTak til alle der kom til til Carl Benz Arena i Stuttgart den 28. og 29. februar. Når beslutningstagere taler med producenter om moderne og bæredygtige skoler, arkitekter...